Okurka hadovka 500g ( cca 2 vetsi, nebo tri male)

Dostupnost: Skladem 5 ks

Kategorie: Ovoce a zelenina

Dodavatel: Kořénkova farma Vícemil

Velikost: 500g

45 Kč

Okurka hadovka 500g ( cca 2 vetsi, nebo tri male)

Okurky patří k oblíbenému letnímu občerstvení. Osvěžující vlastnosti okurek zajišťuje množství vody, obsažené v plodech, které dosahuje až 98 %. Takže se čerstvé salátové okurky staly přímo ideálním druhem pokrmu do horkých dnů.

Dužina se skládá z vody, cukru a minerálů. Obsahuje vitaminy, především C, B1 a B2. Cenné jsou i bílkoviny, které pročišťují ústrojí, povzbuzují ledviny, omezují buněčné bujení a působí hojivě na pokožku. Vymačkaná šťáva posiluje pružnost vlasů a vazivových tkání. Proto také často přikládáme plátky okurky na pleť a oči. Okurky pleť pročišťují, zklidňují záněty a otoky očí.

Okurky mají nízkou energetickou a výživnou hodnotu. Ve 100 gramech je jen kolem 14 kalorií (asi 64 kJ). Hodí se nejen do jídelníčku lidí hlídajících si hmotnost, ale i pro diabetiky.

Pozor, okurky mají nadýmavé účinky, zejména když se důkladně nerozkoušou. Jejich konzumaci musí omezit pacienti s onemocněním žlučníku, se střevními či žaludečními problémy. Vyhnout by se jim měli lidé trpící průjmy, protože působí i mírně projímavě.

Pojídají se syrové i vařené. V Indii je okurka součástí osvěžujícího jogurtu. Ve Skandinávii přidávají do okurkového salátu kyselou smetanu, Francouzi ho zdobí osolenou šlehačkou, v Řecku se z okurek připravuje lahodné tzatziky s jogurtem a utřeným česnekem.

Okurku můžeme solit, přidávat do polévek, omáček i salátů. Osolením nastrouhaná okurka uvolní vodu, kterou můžeme případně před přidáním dresinku slít. Okurky jsou také dobré na různých obložených chlebíčcích.

Okurky hadovky můžeme uchovávat v chladničce pouze pár dnů. Jejich slupka je velmi jemná, proto měknou mnohem dříve než okurky salátové, které v chladničce vydrží zhruba týden.

Cena bude upřesněna po zvážení, cena za kg je 90 Kč.

Kořénkova farma Vícemil

Kořénkova farma Vícemil

O naší farmě

Po pěti letech působení ve vesnici Ředhošť (pod názvem Ekofarma Ředhošť), která se nacházela na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, jsme se přestěhovali do Jižních Čech. Nově nás najdete na okraji obce Vícemil v okrese Jindřichův Hradec pod novým názvem Kořénkova farma Vícemil.

Kdo jsme

My na hradě Hazmburk

Po mnoha letech cestování po ekologických farmách různě ve světě, jsme si chtěli konečně vyzkoušet, jestli to taky sami   dokážeme. Živit se něčím co nás baví, čemu věříme a co nám dává smysl. Ono zahradničení je docela dřina. Každé ráno se probudíte a vidíte tu spoustu práce všude kolem, ale když se potom na konci dne za sebou ohlédnete, cítíte velké zadostiučinění. Co jednou zasadíte, to potřebuje zalévat, okopávat. A tak to jde den co den. Ale když vidíte jak to všechno roste, to je to, co je na zahradničení to nejhezčí.

Naše principy

Pokračujeme dále v tradici pěstování širokého sortimentu zeleniny, vše v souladu s ekologií a zejména naším přesvědčením, založeným na respektu k přírodě. Věříme, že je možné půdu užívat trvale udržitelnýmzpůsobem, aniž bychom ji zásobili chemickými prostředky a ta nám bude na oplátku dávat tu nejzdravější a nejchutnější zeleninu.

Záběr na zahradu v červenci

Na rozloze 5000m2 pěstujeme asi 60 různých druhů zeleniny. Pestrá kultura  omezuje riziko přemnožení škůdců a  každoroční obměna plodin pak zabrání vyčerpání půdy a šíření nemocí. S pomocí svazenky vratičolisté, kterou používáme  jako zelené hnojení a kompostu pak opět půdu obohacujeme o důležité živiny a humus. Je to postup známý po mnoho staletí, proto je neuvěřitelné a smutné, že v dnešní době je stále mnoho lidí, kteří se na ekologické zemědělce dívají jako na lháře a podvodníky. Přitom ten rozdíl v chuti je tak patrný. Z moderních přístupů jsme si osvojili zejména používání zakrývacích textilií, které vytváří pro rostliny vhodnější prostředí, udržují vlhkost a teplotu a také je chrání před silnými dešti, kroupami, větrem a nálety hmyzích škůdců.

 Jahody z Vícemili

Kromě zeleniny pěstujeme na rozloze 2500m2 jahody, které nám tady zůstaly po bývalých majitelích. I přes malé zkušenosti jsme se rozhodli v pěstování jahod dále pokračovat. Pokud bude přát počasí, tak se máte na co těšit.Fazolky francouzské (500g)

65 Kč

Fazolky francouzské (500g)

Detail
Čerstvý česnek

65 Kč

Čerstvý česnek

Detail
Koriandr

23 Kč

Koriandr

Detail
Cibule čerstvá bez natě (1kg)

39 Kč

Cibule čerstvá bez natě (1kg)

Detail
Petržel s natí (svazek)

33 Kč

Petržel s natí (svazek)

Detail
Brokolice 2-3 kousky cca 500g

55 Kč

Brokolice 2-3 kousky cca 500g

Detail
Ředkvičky (svazek)

23 Kč

Ředkvičky (svazek)

Detail
Kedlubny bílé

25 Kč

Kedlubny bílé

Detail
Mangold 500g

65 Kč

Mangold 500g

Detail
Černá toskánská kapusta - svazek

19 Kč

Černá toskánská kapusta - svazek

Detail
Bazalka (svazek)

19 Kč

Bazalka (svazek)

Detail
Kopr svazek

23 Kč

Kopr svazek

Detail

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.

Mrkev karotka (svazek)

35 Kč

Mrkev karotka (svazek)

Detail
Halloumi

35 Kč

Halloumi

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Červená řepa salátová (svazek)

35 Kč

Červená řepa salátová (svazek)

Detail

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.