Mrkev karotka (svazek)

Dostupnost: Skladem 17 ks

Kategorie: Ovoce a zelenina

Dodavatel: Kořénkova farma Vícemil

Balení: svazek

35 Kč

Mrkev karotka (svazek)

Mrkev karotka je ranou odrůdou mrkve. Její chuť je sladší a křehčí, ale co víc, karotka je nesmírně šťavnatá. Obsahuje vitamín A a betakaroten, který nás ochrání před účinky nepřiměřeného slunečního záření. Karotka prospívá našim očím. Už naše babičky říkaly "jez mrkev a lépe uvidíš".

 

Mrkev obsahuje především provitamin A, karoten, který doopravdy může pomoci s problémy zraku. Dále obsahuje vitamíny B, C, E, H, kyseliny listovou, pantothenovou, křemičitou, pektinové látky a silice a z důležitých prvků především draslík, sodík, vápník, hořčík, fosfor, síra, mangan, železo, měď a zinek. Je zásadotvorná.

Pektin obsažený v mrkvi na sebe váže až 80% těžkých kovů v těle a vylučuje je z organismu ven. Proto by lidé žijící a pracující v průmyslových zónách měli jíst mrkev 4 až 5 x týdně. V lidovém léčitelství se mrkev využívá proti nervozitě, astmatu, kožním onemocněním, při nemocech jater, žloutenkách a střevních zánětech. Karotky se využívá při rakovině plic a rakovině slinivky břišní. Mimoto mrkev zvyšuje odolnost organismu, pomáhá při zácpách, posiluje srdce a cévy, prospívá těhotným ženám, podporuje vývoj a růst u dětí, zlepšuje vidění - hlavně šeroslepost. Mrkev také přispívá k hezké pleti, vlasům a nehtům, urychluje hojení ran, posiluje sliznice v těle a mimo jiné zvyšuje mužskou plodnost a potenci.

Mrkev můžeme jíst syrovou, vcelku, nasekanou nebo nastrouhanou do salátů, či tepelně upravenou v polévkách, omáčkách, vařenou, dušenou nebo pečenou jako přílohu k masitým pokrmům. V polévkách bývá často kombinována s celerem a cibulí. Z mrkve se také připravuje mrkvová šťáva, která vyniká mezi ostatními zeleninovými šťávami za předpokladu, že je čerstvá a byla správně připravená. Na rozdíl od většiny přírodních potravin je ale mrkev zdravější vařená než syrová. Syrová mrkev má totiž dosti tuhé buněčné stěny, ze kterých tělo dokáže přeměnit na vitamin A jen 25 % beta-karotenu. Při vaření mrkve se stěny buněk narušují, a pokud vařenou mrkev podáváme jako součást jídla obsahujícího tuk, dokáže tělo vstřebat víc než polovinu beta-karotenu.

Pro skladování karotky se v běžné domácnosti nejlépe hodí zeleninové oddělení chladničky. Nejprve však umístěte svazek mrkve do plastového sáčku a to i s natí. Ta by totiž odebírala z kořene vlhkost  a mrkev by "gumovatěla". Mrkev ani nať by neměly být mokré,aby předčasně nehnily. Pokud nemáte v chladničce moc místa, můžete část natě odstranit a mrkev umístit do plastového obalu. Karotka by se měla spotřebovat do týdne. Zásadou je vždy spotřebovávat nejprve menší, mladší mrkvičky. Ty mají méně vyvinutou pokožku, která je do značné míry chrání, takže malé mrkve obecně můžeme skladovat mnohem kratší dobu. Samozřejmě by se měla umývat až před zpracováním.

 

Kořénkova farma Vícemil

Kořénkova farma Vícemil

O naší farmě

Po pěti letech působení ve vesnici Ředhošť (pod názvem Ekofarma Ředhošť), která se nacházela na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, jsme se přestěhovali do Jižních Čech. Nově nás najdete na okraji obce Vícemil v okrese Jindřichův Hradec pod novým názvem Kořénkova farma Vícemil.

Kdo jsme

My na hradě Hazmburk

Po mnoha letech cestování po ekologických farmách různě ve světě, jsme si chtěli konečně vyzkoušet, jestli to taky sami   dokážeme. Živit se něčím co nás baví, čemu věříme a co nám dává smysl. Ono zahradničení je docela dřina. Každé ráno se probudíte a vidíte tu spoustu práce všude kolem, ale když se potom na konci dne za sebou ohlédnete, cítíte velké zadostiučinění. Co jednou zasadíte, to potřebuje zalévat, okopávat. A tak to jde den co den. Ale když vidíte jak to všechno roste, to je to, co je na zahradničení to nejhezčí.

Naše principy

Pokračujeme dále v tradici pěstování širokého sortimentu zeleniny, vše v souladu s ekologií a zejména naším přesvědčením, založeným na respektu k přírodě. Věříme, že je možné půdu užívat trvale udržitelnýmzpůsobem, aniž bychom ji zásobili chemickými prostředky a ta nám bude na oplátku dávat tu nejzdravější a nejchutnější zeleninu.

Záběr na zahradu v červenci

Na rozloze 5000m2 pěstujeme asi 60 různých druhů zeleniny. Pestrá kultura  omezuje riziko přemnožení škůdců a  každoroční obměna plodin pak zabrání vyčerpání půdy a šíření nemocí. S pomocí svazenky vratičolisté, kterou používáme  jako zelené hnojení a kompostu pak opět půdu obohacujeme o důležité živiny a humus. Je to postup známý po mnoho staletí, proto je neuvěřitelné a smutné, že v dnešní době je stále mnoho lidí, kteří se na ekologické zemědělce dívají jako na lháře a podvodníky. Přitom ten rozdíl v chuti je tak patrný. Z moderních přístupů jsme si osvojili zejména používání zakrývacích textilií, které vytváří pro rostliny vhodnější prostředí, udržují vlhkost a teplotu a také je chrání před silnými dešti, kroupami, větrem a nálety hmyzích škůdců.

 Jahody z Vícemili

Kromě zeleniny pěstujeme na rozloze 2500m2 jahody, které nám tady zůstaly po bývalých majitelích. I přes malé zkušenosti jsme se rozhodli v pěstování jahod dále pokračovat. Pokud bude přát počasí, tak se máte na co těšit.Bazalka (svazek)

19 Kč

Bazalka (svazek)

Detail
Fazolky francouzské (500g)

65 Kč

Fazolky francouzské (500g)

Detail
Dýně špagetová (kus)

30 Kč

Dýně špagetová (kus)

Detail
Brokolice 2-3 kousky cca 500g

55 Kč

Brokolice 2-3 kousky cca 500g

Detail
Pažitka

19 Kč

Pažitka

Detail
Beraní rohy (pikantní) 500g

75 Kč

Beraní rohy (pikantní) 500g

Detail
Petržel s natí (svazek)

33 Kč

Petržel s natí (svazek)

Detail
Čerstvý česnek

65 Kč

Čerstvý česnek

Detail
Koriandr

23 Kč

Koriandr

Detail
Asijský salátový mix

39 Kč

Asijský salátový mix

Detail
Paprika sladká - mix odrůd (500 g)

50 Kč

Paprika sladká - mix odrůd (500 g)

Detail
Kadeřávek - svazek

19 Kč

Kadeřávek - svazek

Detail

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.

Mrkev karotka (svazek)

35 Kč

Mrkev karotka (svazek)

Detail
Halloumi

35 Kč

Halloumi

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Červená řepa salátová (svazek)

35 Kč

Červená řepa salátová (svazek)

Detail

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.