Mladé cuketky (kus)

Dostupnost: Skladem 13 ks

Kategorie: Ovoce a zelenina

Dodavatel: Kořénkova farma Vícemil

14 Kč

Mladé cuketky (kus)

Lahůdkové ve velikosti do cca 20 cm, v klasické zelené a také méně tradiční žluté barvě. Používají se k velmi rychlé tepelné úpravě či za syrova do různých salátů, podobně jako například okurka.

Stejně jako jejich velký příbuzný tykev, jsou i cukety ideální k odvádění škodlivých látek z těla. S nízkým počtem kalorií a srovnatelně vysokým obsahem živin jsou přímo předurčeny k dietám, které chutnají a nejsou provázeny ztrátami bioaktivních látek.

Cukety pocházející z jižních krajů už dobyly mnoho našich zahrádek. Na první pohled vypadá jako velká okurka, i její bílá dužina svým vzhledem připomíná dužinu okurky, ale má o něco tvrdší konzistenci. Můžeme se setkat s cuketami různých barevných variací jako žluté, tmavě zelené, žíhané. Chuťově se však výrazně neliší.

Díky své lahodné chuti (připomínající vlašské ořechy) a dietetickým vlastnostem patří cuketa k velmi významným druhům zeleniny.

Slupka cuket je bohatá na karoteny, hořčík a vitamín E. Léčivé účinky cuket jsou značné: aktivují přeměnu látkovou v buňkách, zvyšují výkon mozku a schopnost soustředění, zvyšují stav bílkovin a zlepšují celkovou výkonnost, posilují svaly a srdce, působí na vylučování vody, odpadních látek a kyselin, zbavují střeva jedovatých látek a vážou tukové látky, odstraňují ochablost střev a zácpu, posilují imunitní systém, posilují všechny sliznice v těle.

Cukety tvoří hlavní součást celé řady pokrmů. Můžeme je dusit, smažit jako řízky, přidávat do polévek, jako přílohu k pečenému i dušenému masu, výborné jsou zapečené nebo plněné, malé cukety jsou vhodné také pro úpravu salátů, podobně jako okurky. Cukety před použitím omyjeme proudem studené vody a osušíme, odkrojíme konce. Malé, mladé cukety není potřeba loupat, jejich slupka, stejně jako celá cuketa je jemná a křehká. Používáme i s mléčně bílými jadérky. Zatímco u cuket velkých, plně vyzrálých se musí slupka loupat, protože je velmi tuhá, jádra uvnitř vydlabeme. Pro perfektní kombinaci živin zpracováváme cukety s jinou zeleninou, jako je červená paprika, rajčata, cibule a česnek, především do salátů. Biolátky jednotlivých druhů zeleniny se ideálně doplňují, společně výborně chutnají, posilují a dodávají dobrou náladu.

Uchovávejte v chladničce, kde Vám vydrží mladé cukety max. týden, ale pozor, při teplotách pod 6°C měknou. Plně vyzrálé velké cukety se skladují podobně jako dýně, v suchu a v chladu, kdy vydrží týdny až měsíce.

Kořénkova farma Vícemil

Kořénkova farma Vícemil

O naší farmě

Po pěti letech působení ve vesnici Ředhošť (pod názvem Ekofarma Ředhošť), která se nacházela na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, jsme se přestěhovali do Jižních Čech. Nově nás najdete na okraji obce Vícemil v okrese Jindřichův Hradec pod novým názvem Kořénkova farma Vícemil.

Kdo jsme

My na hradě Hazmburk

Po mnoha letech cestování po ekologických farmách různě ve světě, jsme si chtěli konečně vyzkoušet, jestli to taky sami   dokážeme. Živit se něčím co nás baví, čemu věříme a co nám dává smysl. Ono zahradničení je docela dřina. Každé ráno se probudíte a vidíte tu spoustu práce všude kolem, ale když se potom na konci dne za sebou ohlédnete, cítíte velké zadostiučinění. Co jednou zasadíte, to potřebuje zalévat, okopávat. A tak to jde den co den. Ale když vidíte jak to všechno roste, to je to, co je na zahradničení to nejhezčí.

Naše principy

Pokračujeme dále v tradici pěstování širokého sortimentu zeleniny, vše v souladu s ekologií a zejména naším přesvědčením, založeným na respektu k přírodě. Věříme, že je možné půdu užívat trvale udržitelnýmzpůsobem, aniž bychom ji zásobili chemickými prostředky a ta nám bude na oplátku dávat tu nejzdravější a nejchutnější zeleninu.

Záběr na zahradu v červenci

Na rozloze 5000m2 pěstujeme asi 60 různých druhů zeleniny. Pestrá kultura  omezuje riziko přemnožení škůdců a  každoroční obměna plodin pak zabrání vyčerpání půdy a šíření nemocí. S pomocí svazenky vratičolisté, kterou používáme  jako zelené hnojení a kompostu pak opět půdu obohacujeme o důležité živiny a humus. Je to postup známý po mnoho staletí, proto je neuvěřitelné a smutné, že v dnešní době je stále mnoho lidí, kteří se na ekologické zemědělce dívají jako na lháře a podvodníky. Přitom ten rozdíl v chuti je tak patrný. Z moderních přístupů jsme si osvojili zejména používání zakrývacích textilií, které vytváří pro rostliny vhodnější prostředí, udržují vlhkost a teplotu a také je chrání před silnými dešti, kroupami, větrem a nálety hmyzích škůdců.

 Jahody z Vícemili

Kromě zeleniny pěstujeme na rozloze 2500m2 jahody, které nám tady zůstaly po bývalých majitelích. I přes malé zkušenosti jsme se rozhodli v pěstování jahod dále pokračovat. Pokud bude přát počasí, tak se máte na co těšit.Čerstvý česnek

65 Kč

Čerstvý česnek

Detail
Pažitka

19 Kč

Pažitka

Detail
Okurka hadovka  500g ( cca 2 vetsi, nebo tri male)

45 Kč

Okurka hadovka 500g ( cca 2 vetsi, nebo tri male)

Detail
Zelí mladé

25 Kč

Zelí mladé

Detail
Dýně Hokkaidó (kus)

45 Kč

Dýně Hokkaidó (kus)

Detail
Mangold 500g

65 Kč

Mangold 500g

Detail
Rajčata cherry (500g)

65 Kč

Rajčata cherry (500g)

Detail
Petrželka kadeřavá

19 Kč

Petrželka kadeřavá

Detail
Asijský salátový mix

39 Kč

Asijský salátový mix

Detail
Fazolky francouzské (500g)

65 Kč

Fazolky francouzské (500g)

Detail
Rukola-roketa

23 Kč

Rukola-roketa

Detail
Petrželka hladká

19 Kč

Petrželka hladká

Detail

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.

Mladé cuketky (kus)

14 Kč

Mladé cuketky (kus)

Detail
Mrkev karotka (svazek)

35 Kč

Mrkev karotka (svazek)

Detail
Halloumi

35 Kč

Halloumi

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.