Mangold 500g

Dostupnost: Skladem 21 ks

Kategorie: Ovoce a zelenina

Dodavatel: Kořénkova farma Vícemil

Hmotnost: 500g

65 Kč

Mangold 500g

Mangold je lahodnou variantou příbuzného špenátu, kapusty a jiných listových zelenin. Je v různobarevných variacích, většinou však v zelené a červené barvě. 

Patří mezi jednu z dalších téměř zapomenutých druhů listové zeleniny, která pochází ze Středomoří. Rozlišuje se mangold listový (s úzkými řapíky a s malými širokými listy – silně zvlněné nebo hladké) a mangold řapíkatý  (se širokými dužnatými řapíky a velkými listy s užšími čepelemi).

 Mangold je bohatý na vlákniny, vápník, hořčík, železo, vitamín C, karoteny a komplexní sacharidy, které jsou vynikajícím dodavatelem glukózy. Léčivé účinky mangoldu jsou značné: odstraňuje trávicí potíže a zbavuje střeva jedů, snižuje hladinu krevních tuků, zpevňuje kosti a zuby, posiluje imunitní systém, srdce a svaly, podporuje krvetvorbu, povzbuzuje tělesnou a duševní svěžest, povzbuzuje mozek a nervy a chrání sliznice v těle.

 Mangoldové listy se připravují podobně jako špenát. Můžeme je vařit, dusit, zapékat a smažit. Dobře ladí se sýry nebo s jemnou omáčkou. Mladé listy jsou výtečné na přípravu salátů, kde vynikne rovněž barevnost listů. Jsou velmi křehké a chuťově jemné. Naproti tomu vyzrálé listy mangoldu jsou tuhé a chuťově výraznější, což je předurčuje k tepelnému zpracování. Řapíky mají lehce ořechovou chuť, výtečné jsou podávané s bešamelovou omáčkou nebo gratinované.

 Listy uchovávejte vždy v lednici, nejlépe v plastovém sáčku, aby neovadaly. Sáček nechte otevřený, aby případná nadměrná vlhkost nezpůsobila hnití. Takhle můžete mangold uchovat až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Kořénkova farma Vícemil

Kořénkova farma Vícemil

O naší farmě

Po pěti letech působení ve vesnici Ředhošť (pod názvem Ekofarma Ředhošť), která se nacházela na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, jsme se přestěhovali do Jižních Čech. Nově nás najdete na okraji obce Vícemil v okrese Jindřichův Hradec pod novým názvem Kořénkova farma Vícemil.

Kdo jsme

My na hradě Hazmburk

Po mnoha letech cestování po ekologických farmách různě ve světě, jsme si chtěli konečně vyzkoušet, jestli to taky sami   dokážeme. Živit se něčím co nás baví, čemu věříme a co nám dává smysl. Ono zahradničení je docela dřina. Každé ráno se probudíte a vidíte tu spoustu práce všude kolem, ale když se potom na konci dne za sebou ohlédnete, cítíte velké zadostiučinění. Co jednou zasadíte, to potřebuje zalévat, okopávat. A tak to jde den co den. Ale když vidíte jak to všechno roste, to je to, co je na zahradničení to nejhezčí.

Naše principy

Pokračujeme dále v tradici pěstování širokého sortimentu zeleniny, vše v souladu s ekologií a zejména naším přesvědčením, založeným na respektu k přírodě. Věříme, že je možné půdu užívat trvale udržitelnýmzpůsobem, aniž bychom ji zásobili chemickými prostředky a ta nám bude na oplátku dávat tu nejzdravější a nejchutnější zeleninu.

Záběr na zahradu v červenci

Na rozloze 5000m2 pěstujeme asi 60 různých druhů zeleniny. Pestrá kultura  omezuje riziko přemnožení škůdců a  každoroční obměna plodin pak zabrání vyčerpání půdy a šíření nemocí. S pomocí svazenky vratičolisté, kterou používáme  jako zelené hnojení a kompostu pak opět půdu obohacujeme o důležité živiny a humus. Je to postup známý po mnoho staletí, proto je neuvěřitelné a smutné, že v dnešní době je stále mnoho lidí, kteří se na ekologické zemědělce dívají jako na lháře a podvodníky. Přitom ten rozdíl v chuti je tak patrný. Z moderních přístupů jsme si osvojili zejména používání zakrývacích textilií, které vytváří pro rostliny vhodnější prostředí, udržují vlhkost a teplotu a také je chrání před silnými dešti, kroupami, větrem a nálety hmyzích škůdců.

 Jahody z Vícemili

Kromě zeleniny pěstujeme na rozloze 2500m2 jahody, které nám tady zůstaly po bývalých majitelích. I přes malé zkušenosti jsme se rozhodli v pěstování jahod dále pokračovat. Pokud bude přát počasí, tak se máte na co těšit.Podobný produkt nenalezen.

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.

Mrkev karotka (svazek)

35 Kč

Mrkev karotka (svazek)

Detail
Halloumi

35 Kč

Halloumi

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Červená řepa salátová (svazek)

35 Kč

Červená řepa salátová (svazek)

Detail

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.