Kedlubny bílé

Dostupnost: Skladem 13 ks

Kategorie: Ovoce a zelenina

Dodavatel: Kořénkova farma Vícemil

Balení: kus

25 Kč

Kedlubny bílé

Kedlubny se mohou pochlubit vysokým obsahem vitaminu C, který nastartuje váš imunitní systém. Občas se jim proto říká "citróny severu". To ale zdaleka není všechno. Navzdory své jemné chuti jsou to odhodlaní ochránci našeho zdraví, proto by se kedlubny měly pravidelně objevovat v našem jídelníčku.

Předchůdcem dnešních kedluben byla v dávných dobách před naším letopočtem pompejská brukev se zesíleným protáhlým stonkem. Trvalo velmi dlouho, než nabrala bulva (přesněji řečeno stonková hlíza) kedlubnů současný kulatý tvar. Známe mnoho rozmanitých odrůd s různým obdobím sklizně, díky čemuž si čerstvé kedlubny můžeme dopřávat od jara až do podzimu. Jejich barva se pohybuje v široké škále od bílé až po temně fialovou, dužina je ovšem vždy světlá a chuť bývá také téměř identická.

Kromě už zmiňovaného vitaminu C nás kedlubny zásobují také potřebnými vitaminy skupiny B, beta-karotenem a vyváženým mixem minerálů – za všechny jmenujme například draslík, železo, vápník, fosfor nebo hořčík. Jsou výborným zdrojem antioxidantů a rozpustné i nerozpustné vlákniny. Prvně jmenovaná pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, nerozpustná vláknina se zase postará o čistá střeva a dobře fungující metabolismus.

Z dalších obsažených látek stojí za zmínku také inositol, který má protisklerotické účinky a chrání organismus před celou řadou civilizačních chorob. Konzumace kedluben prospívá vlasům a pokožce, posiluje krvetvorbu a zvyšuje odolnost vůči stresu. Podobně jako další zelenina z čeledi brukvovitých má i kedluben silné protirakovinné účinky. Mimo jiné přispívá k prevenci rakoviny tlustého střeva, dělohy a prostaty.

Pokud se vám do rukou dostanou menší mladé kedlubny, využijte při kuchyňské úpravě také čerstvé listy nabité vitaminem C, vápníkem a železem. Jemná chuť raných kedluben doslova láká k chroupání v syrovém stavu – samotné nebo třeba jako součást různých salátů a pomazánek. Vyhýbat se ale nemusíte ani tepelné úpravě. Jednoduchou přílohu vykouzlíte krátkým povařením v páře (případně dušením ve vývaru nebo víně) a zakápnutím rozpuštěným máslem. Vynikající je také známé kedlubnové zelí, smetanová kedlubnová omáčka, polévky na mnoho způsobů, zapečené nakrájené kedlubny nebo vydlabané bulvy naplněné směsí podle vaší fantazie. Kedlubny můžete také nakládat nebo krátce povařit ve slané vodě a zmrazit do zásoby.

Kedlubny skladujte v chladničce a spotřebujte raději během pár dní, jinak přijdou o svoji křupavost a samozřejmě cenné vitamíny.

Kořénkova farma Vícemil

Kořénkova farma Vícemil

O naší farmě

Po pěti letech působení ve vesnici Ředhošť (pod názvem Ekofarma Ředhošť), která se nacházela na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, jsme se přestěhovali do Jižních Čech. Nově nás najdete na okraji obce Vícemil v okrese Jindřichův Hradec pod novým názvem Kořénkova farma Vícemil.

Kdo jsme

My na hradě Hazmburk

Po mnoha letech cestování po ekologických farmách různě ve světě, jsme si chtěli konečně vyzkoušet, jestli to taky sami   dokážeme. Živit se něčím co nás baví, čemu věříme a co nám dává smysl. Ono zahradničení je docela dřina. Každé ráno se probudíte a vidíte tu spoustu práce všude kolem, ale když se potom na konci dne za sebou ohlédnete, cítíte velké zadostiučinění. Co jednou zasadíte, to potřebuje zalévat, okopávat. A tak to jde den co den. Ale když vidíte jak to všechno roste, to je to, co je na zahradničení to nejhezčí.

Naše principy

Pokračujeme dále v tradici pěstování širokého sortimentu zeleniny, vše v souladu s ekologií a zejména naším přesvědčením, založeným na respektu k přírodě. Věříme, že je možné půdu užívat trvale udržitelnýmzpůsobem, aniž bychom ji zásobili chemickými prostředky a ta nám bude na oplátku dávat tu nejzdravější a nejchutnější zeleninu.

Záběr na zahradu v červenci

Na rozloze 5000m2 pěstujeme asi 60 různých druhů zeleniny. Pestrá kultura  omezuje riziko přemnožení škůdců a  každoroční obměna plodin pak zabrání vyčerpání půdy a šíření nemocí. S pomocí svazenky vratičolisté, kterou používáme  jako zelené hnojení a kompostu pak opět půdu obohacujeme o důležité živiny a humus. Je to postup známý po mnoho staletí, proto je neuvěřitelné a smutné, že v dnešní době je stále mnoho lidí, kteří se na ekologické zemědělce dívají jako na lháře a podvodníky. Přitom ten rozdíl v chuti je tak patrný. Z moderních přístupů jsme si osvojili zejména používání zakrývacích textilií, které vytváří pro rostliny vhodnější prostředí, udržují vlhkost a teplotu a také je chrání před silnými dešti, kroupami, větrem a nálety hmyzích škůdců.

 Jahody z Vícemili

Kromě zeleniny pěstujeme na rozloze 2500m2 jahody, které nám tady zůstaly po bývalých majitelích. I přes malé zkušenosti jsme se rozhodli v pěstování jahod dále pokračovat. Pokud bude přát počasí, tak se máte na co těšit.Černá toskánská kapusta - svazek

19 Kč

Černá toskánská kapusta - svazek

Detail
Beraní rohy (pikantní) 500g

75 Kč

Beraní rohy (pikantní) 500g

Detail
Červená řepa salátová (svazek)

35 Kč

Červená řepa salátová (svazek)

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Ředkvičky (svazek)

23 Kč

Ředkvičky (svazek)

Detail
Kadeřávek - svazek

19 Kč

Kadeřávek - svazek

Detail
Bazalka (svazek)

19 Kč

Bazalka (svazek)

Detail
Brokolice 2-3 kousky cca 500g

55 Kč

Brokolice 2-3 kousky cca 500g

Detail
Ředkvičky bílé - rampouchy

22 Kč

Ředkvičky bílé - rampouchy

Detail
Kopr svazek

23 Kč

Kopr svazek

Detail
Fazolky francouzské (500g)

65 Kč

Fazolky francouzské (500g)

Detail
Petržel s natí (svazek)

33 Kč

Petržel s natí (svazek)

Detail

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.

Mrkev karotka (svazek)

35 Kč

Mrkev karotka (svazek)

Detail
Halloumi

35 Kč

Halloumi

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Červená řepa salátová (svazek)

35 Kč

Červená řepa salátová (svazek)

Detail

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.