Kadeřávek - svazek

Dostupnost: Skladem 13 ks

Kategorie: Ovoce a zelenina

Dodavatel: Kořénkova farma Vícemil

Velikost: svazek

19 Kč

Kadeřávek - svazek

Listy této formy kapusty netvoří hlávku, nýbrž rostou ve volné růžici na vysokém košťálu. Patří mezi rostliny otužilé, snáší chladnější a vyšší polohy, přezimuje i na poli. Kadeřavá kapusta je nejjemnější a nejlahodnější v chladnějších měsících a má nejlepší chuť poté, co přešla mrazem. Po prvních mrazících se škrob, který je obsažen v rostlině, mění na cukr a kadeřavá kapusta pak lépe chutná a je také lépe stravitelná.

Ať už ji vaříte, dusíte, nebo blanšírujete a potom krátce osmahnete, vězte, že potřebuje důkladně uvařit. Tepelná úprava trvá až 40 minut. I úplně upravený kadeřávek bude tuhý, ale tak, že příjemně. Naopak nemá tendenci se rozvařit a svou křehkost si udrží relativně dlouho. Jeho chuti prospěje, pokud nejprve v pánvi krátce orestujete nějaké koření.

Koncentrace karotenu neboli vitamínu A v kapustě překonává všechny rekordy. Přitom tento vitamín je nejdůležitějším ochranným imunitním faktorem pro sliznice, a také rozhodujícím pro všechny genetické impulzy, které podněcují vitalitu, optimismus a dynamičnost. Obsahuje všechny vitamíny skupiny B (kromě B12), obzvláště mnoho biotinu, kterému se říká vitamín krásy pro pleť a vlasy. Dále také úctyhodné množství vitamínu C. Vysoký obsah vlákniny je ideální prostředek k tvorbě zdravé střevní flóry. A ještě jeden rekord: mimořádný obsah vitamínu E, který chrání buňky před volnými radikály. Obsahuje také minerální látky jako jsou draslík, vápník, fosfor, hořčík a  železo jež jsou důležité pro zdravý růst kostí, prevenci osteoporózy, posilují srdce a ledviny, a chrání před rakovinou.

Před úpravou odstraňte z listů celé řapíky. Buďto položte celý list na dřevěné prkýnko a nožem podél řapíku po obou stranách oddělte od listu, nebo můžete list podélně přehnout kolem řapíku a už řežete na každém listu jenom jednou. V tomto případě ani nemusíte používat nůž a list od řapíku jen ručně odtrhnout. Video s návodem jak na to najdete zde. Je to sice v angličtině, ale videu určitě porozumíte všichni a spustí se samo, jenom vteřinku vydržte.

Nejčastěji se používá kadeřávek vařený, velmi se hodí k uzenému masu či bramborám se sázeným vejcem. Přidává se do polévek, špenátu, dušené zeleniny. Dále můžeme zapékat se sýrem nebo připravit jako špenát. Kořeníme zejména česnekem a pepřem. Tmavé listy chutnají výborně, když se osmahnou na tuku a v troše vývaru podusí doměkka.

Pokud chcete listovou zeleninu servírovat jako plnohodnotný hlavní chod, přidejte proteiny nebo tuk a nejlépe oboje. Ideální jsou ořechy a stejně tak luštěniny jako čočka, fazole či cizrna.

Listy kadeřávku Vám díky své tuhosti vydrží čerstvé poměrně dlouho. Uchovávejte vždy v lednici, nejlépe v plastovém sáčku, aby listy neovadaly. Sáček nechte otevřený, aby případná nadměrná vlhkost nezpůsobila hnití. Takhle můžete listy kadeřávku uchovat i přes týden. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Kadeřávek můžete také zmrazit a použít později. Před mražením oddělte od listů řapíky (viz výše), nařežte nadrobno a umístěte do uzavíratelného plastového sáčku a zmrazte.

Kořénkova farma Vícemil

Kořénkova farma Vícemil

O naší farmě

Po pěti letech působení ve vesnici Ředhošť (pod názvem Ekofarma Ředhošť), která se nacházela na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, jsme se přestěhovali do Jižních Čech. Nově nás najdete na okraji obce Vícemil v okrese Jindřichův Hradec pod novým názvem Kořénkova farma Vícemil.

Kdo jsme

My na hradě Hazmburk

Po mnoha letech cestování po ekologických farmách různě ve světě, jsme si chtěli konečně vyzkoušet, jestli to taky sami   dokážeme. Živit se něčím co nás baví, čemu věříme a co nám dává smysl. Ono zahradničení je docela dřina. Každé ráno se probudíte a vidíte tu spoustu práce všude kolem, ale když se potom na konci dne za sebou ohlédnete, cítíte velké zadostiučinění. Co jednou zasadíte, to potřebuje zalévat, okopávat. A tak to jde den co den. Ale když vidíte jak to všechno roste, to je to, co je na zahradničení to nejhezčí.

Naše principy

Pokračujeme dále v tradici pěstování širokého sortimentu zeleniny, vše v souladu s ekologií a zejména naším přesvědčením, založeným na respektu k přírodě. Věříme, že je možné půdu užívat trvale udržitelnýmzpůsobem, aniž bychom ji zásobili chemickými prostředky a ta nám bude na oplátku dávat tu nejzdravější a nejchutnější zeleninu.

Záběr na zahradu v červenci

Na rozloze 5000m2 pěstujeme asi 60 různých druhů zeleniny. Pestrá kultura  omezuje riziko přemnožení škůdců a  každoroční obměna plodin pak zabrání vyčerpání půdy a šíření nemocí. S pomocí svazenky vratičolisté, kterou používáme  jako zelené hnojení a kompostu pak opět půdu obohacujeme o důležité živiny a humus. Je to postup známý po mnoho staletí, proto je neuvěřitelné a smutné, že v dnešní době je stále mnoho lidí, kteří se na ekologické zemědělce dívají jako na lháře a podvodníky. Přitom ten rozdíl v chuti je tak patrný. Z moderních přístupů jsme si osvojili zejména používání zakrývacích textilií, které vytváří pro rostliny vhodnější prostředí, udržují vlhkost a teplotu a také je chrání před silnými dešti, kroupami, větrem a nálety hmyzích škůdců.

 Jahody z Vícemili

Kromě zeleniny pěstujeme na rozloze 2500m2 jahody, které nám tady zůstaly po bývalých majitelích. I přes malé zkušenosti jsme se rozhodli v pěstování jahod dále pokračovat. Pokud bude přát počasí, tak se máte na co těšit.Petržel s natí (svazek)

33 Kč

Petržel s natí (svazek)

Detail
Cibule čerstvá bez natě (1kg)

39 Kč

Cibule čerstvá bez natě (1kg)

Detail
Koriandr

23 Kč

Koriandr

Detail
Ředkvičky (svazek)

23 Kč

Ředkvičky (svazek)

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Pažitka

19 Kč

Pažitka

Detail
Ředkvičky bílé - rampouchy

22 Kč

Ředkvičky bílé - rampouchy

Detail
Černá toskánská kapusta - svazek

19 Kč

Černá toskánská kapusta - svazek

Detail
Fazolky francouzské (500g)

65 Kč

Fazolky francouzské (500g)

Detail
Kedlubny bílé

25 Kč

Kedlubny bílé

Detail
Bazalka (svazek)

19 Kč

Bazalka (svazek)

Detail
Kopr svazek

23 Kč

Kopr svazek

Detail

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.

Mrkev karotka (svazek)

35 Kč

Mrkev karotka (svazek)

Detail
Halloumi

35 Kč

Halloumi

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Červená řepa salátová (svazek)

35 Kč

Červená řepa salátová (svazek)

Detail

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.