Červená řepa salátová (svazek)

Dostupnost: Skladem 28 ks

Kategorie: Ovoce a zelenina

Dodavatel: Kořénkova farma Vícemil

Balení: svazek

35 Kč

Červená řepa salátová (svazek)

Často opomíjená zelenina, jež si mnozí z nás znechutili již ve školním věku ve formě sladkokyselé zavařeniny. Řepu však můžeme upravit na mnoho jiných způsobů. Nebojte se ji znovu objevit, nebudete litovat.

Co se týče výživných hodnot, je řepa opravdu neuvěřitelná. Obsahuje všechny účinné látky pro vitalizační a omlazovací kúru starých a nemocných buněk. Křemík v kombinaci s ostatními živinami, jež obsahuje, posiluje vazivové tkáně a kůži, stěny cév a kosti, zbavuje mozek jedovatých kovů. Dále má řepa rekordní množství kyseliny listové, jež se podílí na tvorbě nukleových kyselin v buněčných jádrech, nezbytných pro dělení buněk a růst tkání. Navíc se stará o produkci žaludečních šťáv a podílí se na tvorbě červených krvinek, které váží životně nezbytný kyslík v plicích a odnášejí ho ke všem buňkám. Obsahuje velké množství minerálů jako železo, vápník, draslík, fosfor, sodík, síru a jód, a také velké množství vitamínu C.

Nicméně, ať je pro nás jakkoliv zdravá, při zpracování nám zbarví prsty a prkýnko. Za to je zodpovědný pigment zvaný betakyanin, jež je typický pro tuto rostlinu. Také červená moč či stolice se objevuje po konzumaci červené řepy u části populace a to nejčastěji u osob s nedostatkem železa, či těch, jež mají problém s jeho absorpcí. Pokud tedy zpozorujete tento jev právě u Vás, berte to jako upozornění, nemusíte se však obávat, protože řepa nejen na problém upozorňuje, ale také jej pomáhá řešit. Má totiž antianemické účinky, podporuje tedy tvorbu krvinek v kostní dřeni, a reguluje funkci trávicí soustavy.

Některé druhy červené řepy barvící pigment neobsahují. Jsou to druhy žluté a růžové (s červeno-bílými pruhy uvnitř bulvy), které však obsahují všechny účinné látky.

Tato odrůda červené řepy je pro svou barevnou pestrost vhodná jako dekorace talířů, proto ji využijte spíše k přípravě jednoduchých salátů a pokrmů.

Dalším jednoduchým receptem pro úpravu této odrůdy je uvaření do měkka ve slupce, nakrájet na plátky a pokapat olivovým olejem a dochutit solí.

Často se používá řepa syrová, nastrouhaná do salátů.

 

Z řepy se také používají listy, které jsou druhově příbuzné mangoldu, a jejich použití je naprosto stejné. Bulvy se používají v mladém stádiu syrové v salátech. Výborně chutnají s česnekem, křenem, jablky, pomeranči a ořechy. Mohou se také pouze nastrouhat do jiných salátů. Z vařené řepy připravujeme saláty se smetanou, majonézou, marinádou apod. Oba druhy salátu jsou výborným doplňkem pečeného masa a minutek. Uvařenou mladou řepu stačí jen posolit, pokapat citrónem a máslem. Je to dobrá příloha pro ty, kdo nemají rádi kyselé saláty. Dále se řepa vařívá a peče na mnoho způsobů.

Bulvy řepy v ledničce vydrží i dva týdny, listy však spotřebujte během několika dní.

Kořénkova farma Vícemil

Kořénkova farma Vícemil

O naší farmě

Po pěti letech působení ve vesnici Ředhošť (pod názvem Ekofarma Ředhošť), která se nacházela na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje, jsme se přestěhovali do Jižních Čech. Nově nás najdete na okraji obce Vícemil v okrese Jindřichův Hradec pod novým názvem Kořénkova farma Vícemil.

Kdo jsme

My na hradě Hazmburk

Po mnoha letech cestování po ekologických farmách různě ve světě, jsme si chtěli konečně vyzkoušet, jestli to taky sami   dokážeme. Živit se něčím co nás baví, čemu věříme a co nám dává smysl. Ono zahradničení je docela dřina. Každé ráno se probudíte a vidíte tu spoustu práce všude kolem, ale když se potom na konci dne za sebou ohlédnete, cítíte velké zadostiučinění. Co jednou zasadíte, to potřebuje zalévat, okopávat. A tak to jde den co den. Ale když vidíte jak to všechno roste, to je to, co je na zahradničení to nejhezčí.

Naše principy

Pokračujeme dále v tradici pěstování širokého sortimentu zeleniny, vše v souladu s ekologií a zejména naším přesvědčením, založeným na respektu k přírodě. Věříme, že je možné půdu užívat trvale udržitelnýmzpůsobem, aniž bychom ji zásobili chemickými prostředky a ta nám bude na oplátku dávat tu nejzdravější a nejchutnější zeleninu.

Záběr na zahradu v červenci

Na rozloze 5000m2 pěstujeme asi 60 různých druhů zeleniny. Pestrá kultura  omezuje riziko přemnožení škůdců a  každoroční obměna plodin pak zabrání vyčerpání půdy a šíření nemocí. S pomocí svazenky vratičolisté, kterou používáme  jako zelené hnojení a kompostu pak opět půdu obohacujeme o důležité živiny a humus. Je to postup známý po mnoho staletí, proto je neuvěřitelné a smutné, že v dnešní době je stále mnoho lidí, kteří se na ekologické zemědělce dívají jako na lháře a podvodníky. Přitom ten rozdíl v chuti je tak patrný. Z moderních přístupů jsme si osvojili zejména používání zakrývacích textilií, které vytváří pro rostliny vhodnější prostředí, udržují vlhkost a teplotu a také je chrání před silnými dešti, kroupami, větrem a nálety hmyzích škůdců.

 Jahody z Vícemili

Kromě zeleniny pěstujeme na rozloze 2500m2 jahody, které nám tady zůstaly po bývalých majitelích. I přes malé zkušenosti jsme se rozhodli v pěstování jahod dále pokračovat. Pokud bude přát počasí, tak se máte na co těšit.Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Fazolky francouzské (500g)

65 Kč

Fazolky francouzské (500g)

Detail
Čerstvý česnek

65 Kč

Čerstvý česnek

Detail
Paprika sladká - mix odrůd (500 g)

50 Kč

Paprika sladká - mix odrůd (500 g)

Detail
Cibule čerstvá bez natě (1kg)

39 Kč

Cibule čerstvá bez natě (1kg)

Detail
Petržel s natí (svazek)

33 Kč

Petržel s natí (svazek)

Detail
Koriandr

23 Kč

Koriandr

Detail
Mangold 500g

65 Kč

Mangold 500g

Detail
Kadeřávek - svazek

19 Kč

Kadeřávek - svazek

Detail
Kopr svazek

23 Kč

Kopr svazek

Detail
Ředkvičky (svazek)

23 Kč

Ředkvičky (svazek)

Detail
Kedlubny bílé

25 Kč

Kedlubny bílé

Detail

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.

Mrkev karotka (svazek)

35 Kč

Mrkev karotka (svazek)

Detail
Halloumi

35 Kč

Halloumi

Detail
Cibulka lahůdková s natí - svazek

29 Kč

Cibulka lahůdková s natí - svazek

Detail
Červená řepa salátová (svazek)

35 Kč

Červená řepa salátová (svazek)

Detail

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.